Zespól Piesni i Tanca “Stella Polonia”

Zespól Piesni i Tanca “Stella Polonia” jest polonijnym Zespolem folklorystycznym, który istnieje przy Parafii Matki Bozej Krolowej Polski w Toronto w Kanadzie, prowadzonej przez Ksiezy Towarzystwa Chrystusowego. Zespól zostal zalozony w 2004 r. przez Ks. Miroslawa Frankowskiego oraz Ewe i Tadeusza Wierzbickich.

Stella Polonia w swoim programie posiada polskie tance narodowe, takie jak: polonez, mazur (z okresu Ksiestwa Warszawskiego 1807-1815 r.), krakowiak, trojak i oberek z kujawiakiem oraz tance regionalne z róznych czesci Polski, takie jak suity tancow: cieszynskich, slaskich, kurpiowskich, lubelskich i rzeszowskich. Program Zespolu oparty jest na autentycznych tancach i piesniach ludowych ale opracowany artystycznie. Folklor polski, jako jeden z nielicznych na swiecie, wyróznia sie olbrzymia iloscia regionów, dlatego kazdy taniec wykonuje sie w innych pieknie i bogato zdobionych kostiumach o bardzo zróznicowanej kolorystyce. Kostiumy jakie Zespól posiada zostaly wykonane w wiekszosci przez renomowane zaklady krawieckie w Polsce wg. specyficznych wymagan i czesciowo lokalnie. Kostiumy w oparciu o pierwowzory zostaly zaprojektowane przez Ewe Wierzbicka i Ks. Miroslawa Frankowskiego, co nadaje Zespolowi bardzo swoisty charakter.

Tance wykonywane przez Zespól sa przeplatane piesniami i muzyka ludowa, dzieki temu istnieje mozliwosc prezentacji róznorodnych programow artystycznych. Pomimo krótkiego czasu istnienia Zespól bral udzial w róznego rodzaju prezentacjach i koncertach (okolo 100 razy), a w tym miedzy innymi:

• Inauguracyjny koncert z okazji 30-lecia swiecen Kaplanskich Ks. Proboszcza Stanislawa Rakieja (parafia MBKP w Toronto) w dn. 6 czerwca 2006 r.
  • Udzial w obchodach 25-lecia Sakry Biskupiej Prymasa Polski Ks. Józefa Glempa w Toronto - 2004 r.
  • Udzial w uroczystej Mszy Sw. koncelebrowanej przez Arcybiskupa Toronto, Ks. Alojzego Ambrozica – 2004 r.
  • Udzial w Festiwalu w Phoenix, Arizona - USA w 2005 r.
  • Udzial w Miedzynarodowym Festiwalu “Carabram” w Brampton w 2005 r.
  • Udzial w koncertach w Washington DC i Baltimore - USA w 2006 r.
  • Udzial w Miedzynarowowym Festiwalu“Carabram” w Brampton w 2006 r. - zajecie I miejsca.
  • Udzial w Miedzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Xalapa – Veracruz, Mexico, w 2006 r.

Oprócz wymienionych wystapien, Zespól bral takze udzial w swietach parafialnych, w koncertach koled, róznych wystapieniach i imprezach na terenie Kanady i USA, a takze w koncertach charytatywnych dla ludzi zamieszkalych w Domach Seniora. Koncerty te Zespól ceni sobie w sposób szczególny. W okresie poprzedzajacym Swieta Bozego Narodzenia, w roku 2005 i 2006, Zespól wysylal paczki z odzieza do Domów Dziecka w Polsce.

Koncerty i wystapienia Zespolu sa przyjmowane przez publicznosc z wielkim aplauzem. Oprócz tancow, Zespól w swoim repertuarze posiada piesni religijne i koledy, a takze popularne piosenki innych narodow, ktore wykonuje w jezykach oryginalnych. Programy Zespolu prezentowane byly w telewizji kanadyjskiej, USA, polskiej i polonijnej. Piosenki i muzyka ludowa w wykonaniu Kapeli Zespolowej i solistów prezentowane byly równiez sluchaczom radia polonijnego w USA. Zespól posiada w swoim dorobku nagranie CD, z piosenkami i muzyka ludowa, ktora prezentuje w swoich programach, a takze plyty DVD.

Obecnie Zespól liczy okolo 120 osób, w tym 5 grup tanecznych: dwie dzieciece, dwie mlodziezowe, grupe doroslych oraz grupe wokalna i Kapele.

Poza kultywowaniem polskiej tradycji i kultury, Zespól odgrywa ogromna role w wychowywaniu mlodziezy w tradycji wiary, oraz zgodnego i przyjaznego obcowania z innymi grupami etnicznymi w wielokulturowym kraju jakim jest Kanada.